Doprovod k porodu

Své služby duly vždy nabízím jako porodní balíček, který kromě doprovodu k porodu zahrnuje předporodní přípravu a základní poporodní péči.

Díky tomu se s ženou velmi dobře poznáme již během těhotenství, a můžeme si navzájem důvěřovat. To považuji za mimořádně důležité. Z toho pak budeme těžit při samotném porodu. Já jako dula zjistím jaké jsou preference ženy - na čem jí během porodu nejvíce záleží. Společně se pak budeme snažit, aby se z její ideální představy porodu stala skutečnost. :-)

Pro prvorodičky a ženy, které se chtějí na porod maximálně připravit doporučuji zvolit balíček STANDARD nebo DELUXE, které zahrnují také kompletní předporodní kurz. Případně je možné absolvovat také Individuální předporodní kurz nebo některý ze skupinových kurzů, které pořádám (viz záložka Předporodní kurzy).

↓↓↓


Co znamená mentorovaná dula?

Mentorovaná dula má za sebou intenzivní několikaměsíční studium. Před získáním certifikátu doprovází k porodům pod vedením své mentorky - zkušené duly. S tou každý doprovod konzultuje a získává od ní rady a podporu.

Klienti mentorované duly poskytují mentorce zpětnou vazbu, jak byli se službami duly spokojení. Díky tomu jsou služby mentorované duly cenově dostupnější - základní balíček 7 000 Kč (porodní balíček certifikovaných dul se pohybuje od 15 000 Kč do cca 40 000 Kč).

Proč mít svou dulu?


Přítomnost duly:

  • snižuje pravděpodobnost císařského řezu
  • významně zkracuje délku porodu
  • snižuje potřebu užití léků na bolest, včetně epidurálu
  • snižuje pravděpodobnost použití kleští, vexu
  • zvyšuje šanci na úspěšné kojení


Podpora duly začíná již v těhotenství. Během něj dula poskytuje především informace a seznamuje ženy s tím, jaké mají možnosti, aby se mohly informovaně rozhodovat. Dula také ovládá techniky, které mohou těhotenství zpříjemnit a v samotném závěru zmírnit obtíže, které někdy i fyziologické těhotenství provází.

Předporodní příprava zahrnuje mimo jiné témata jako výběr porodnice, možnosti pro porodní přání, jak rozpoznat blížící se porod. 

Pro prvorodičky a ženy, které se chtějí na porod maximálně připravit doporučuji zvolit balíček STANDARD nebo DELUXE, které zahrnují také kompletní předporodní kurz. Ten rozšiřuje předporodní přípravu o témata jak se připravit na porod, jak podpořit optimální polohu miminka pro porod, fáze porodu, jak probíhá fyziologický porod i císařský řez,  jídlo a pití u porodu, nejčastější intervence, způsoby úlevy od bolesti, porodní polohy, dech, co se bude dít bezprostředně po porodu, šestinedělí a další.

Případně je možné absolvovat Individuální předporodní kurz nebo jeden ze skupinových předporodních kurzů, které nabízím. A to i v případě, že Vás nebudu doprovázet k porodu, ale chcete jít k porodu informovaná.

Při samotném porodu je nejdůležitější, aby se žena cítila v bezpečí. Přítomnost duly zajišťuje, že jí po celou dobu bude na blízku někdo, koho dobře zná, kdo je její spřízněná osoba a kdo jí bezvýhradně podporuje. Dula může ženě pomoci zmírnit nepříjemné pocity při vlnách, a také navést partnera, jakým způsobem může být své ženě nápomocný.

Po porodu miminka se dula může vzdálit, aby se nově zrozená rodina mohla přivítat a prožít bonding v soukromí. Poté pomůže s přesunem na oddělení šestinedělí a s kojením.