Doprovod k porodu

Své služby duly vždy nabízím jako porodní balíček, který kromě doprovodu k porodu zahrnuje předporodní přípravu a základní poporodní péči.

Díky tomu se s ženou velmi dobře poznáme již během těhotenství, a můžeme si navzájem důvěřovat. To považuji za mimořádně důležité. Z tohoto vztahu pak budeme těžit při samotném porodu.


Co znamená mentorovaná dula?

Mentorovaná dula má za sebou intenzivní několikaměsíční studium. Před získáním certifikátu doprovází k porodům pod vedením své mentorky - zkušené duly. S tou každý doprovod konzultuje a získává od ní rady a podporu.

Klienti mentorované duly poskytují mentorce zpětnou vazbu, jak byli se službami duly spokojení. Díky tomu jsou služby mentorované duly cenově dostupnější - základní balíček 9 500 Kč (porodní balíček zkušených dul se pohybuje od 15 000 Kč do cca 40 000 Kč).

Proč mít svou dulu?


Přítomnost duly:

  • Snižuje pravděpodobnost císařského řezu
  • Významně zkracuje délku porodu
  • Snižuje potřebu užití léků na bolest, včetně epidurálu
  • Snižuje pravděpodobnost použití kleští, vexu
  • Zvyšuje šanci na úspěšné kojení


Podpora duly začíná již v těhotenství. Během něj dula poskytuje především informace a seznamuje ženy s tím, jaké mají možnosti, aby se mohly informovaně rozhodovat. 

Předporodní příprava zahrnuje mimo jiné témata jako vyšetření v těhotenství, výběr porodnice, porodní přání, jak rozpoznat blížící se porod, dech u porodu, občerstvení u porodu, možnosti tišení bolesti, porodní polohy, důležitost kontaktu kůže na kůži a další. Také ovládá techniky, které mohou těhotenství zpříjemnit a v samotném závěru zmírnit obtíže, které někdy i fyziologické těhotenství provází.

Při samotném porodu je nejdůležitější, aby se žena cítila v bezpečí. Přítomnost duly zajišťuje, že jí po celou dobu bude na blízku někdo, koho dobře zná, kdo je její spřízněná osoba a kdo jí bezvýhradně podporuje. Dula může ženě pomoci zmírnit nepříjemné pocity při vlnách, a také navést partnera, jakým způsobem může být své ženě nápomocný.

Po porodu miminka se dula může vzdálit, aby se nově zrozená rodina mohla přivítat a prožít bonding v soukromí. Poté pomůže s přesunem na oddělení šestinedělí a s kojením.